Smutny Optimus (Prime)

Smutny Optimus (Prime)

26 października, 2016 Artykuły Newsy 0

Dzisiaj była Szydera Ekonomiczna w radiu na żywo. Tak! Jeśli chcecie wiedzieć przed YouTubem co się dzieje to zapraszam. Montaż niestety swoje trwa ale nie o tym dzisiaj. To jedynie delikatna dygresja. Zdradzę jedynie, że było wspomniane o CD Projekt, tak całościowo jak o studiu z dopiskiem RED.

Wróciłem do domu z radia i tak nostalgicznie się zrobiło. Bo w mediach się mówi, że Polakom żyje się coraz lepiej, że nigdy nie było tak dobrze jak teraz. Bezrobocie jest niskie, autostrad przybywa, rozwijamy się. Nie można się przyczepić, więcej Polaków zarabia tak, żeby sobie na więcej niż np. 16 lat temu, ale moje myśli po chwili skupiły się na czymś innym. Dlaczego mamy taką cechę narodową, że musimy zgnoić jednostkę, która chce zrobić coś więcej? Dlaczego osoba, która ma inne spojrzenie z założenia jest gorsza (nie tylko jej idea ale i jego cała persona)?

W 1988 powstała w Polsce firma, która mogła zrewolucjonizować rynek w każdym jego aspekcie. Roman Kluska stworzył pierwszą firmę mogącą konkurować z „wielkimi” zza „wielkiej wody”. Założony przez niego Optimus był w stanie budować w całości polskie komputery. Mimo, że pracować zaczął nad tym już po Intelu (1968), AMD (1969) czy IBM (1911, ale komputery robili od 1981). Historię jego tragicznej i nie boję się tego powiedzieć, heroicznej walki z Urzędami Skarbowymi, władzą i politykami powinien znać każdy. Nie tylko informatyk czy ekonomista. Zniszczony, pogrzebany a wraz z nim marzenia o prawdziwej globalnej marce dla Polski. Mógłby być to drugi Intel, stanowić to co dla Koreańczyków Samsung czy stać się nadwiślańskim Apple. Bo jeśli w latach 90. mogliśmy robić tak jak Zachód komputery PC i laptopy. To później kto by nam zabronił robić urządzenia mobilne. No właśnie!

Ale co ma do tego wszystkiego CD PROJEKT? Ano to, że jest to spadkobierca spuścizny Optimusa. Obecnie jedynie to z niego zostało. Onet.pl bo nie każdy o tym wie, również jest autorstwa Romana Kluski. Jemu się dość poszczęściło, sporo reklamodawców, dużo dziennikarzy, widać progres. Z kolei CD PROJEKT to głównie znany z tworzenia gier, ale i spolszczania zagranicznych produkcji i dystrybucji ich w Polsce. Rozgłos dał Wiedźmin (potrójnie) a w przyszłości mam nadzieję, że da go Cyberpunk.

Pozostaje mieć nadzieję, że rozwój postępować będzie dalej i z WIG30 wejdzie do WIG20, rozwinie dział software o aplikacje i programy….może jakieś akcesoria dla graczy… a potem kto wie? Może własny komputer: Geralt 2000, Yenefer 2 czy laptopa Triss 3.0, albo po prostu Optimus Prime 😉