Nowi nobliści

Nowi nobliści

10 października, 2016 Artykuły Newsy 0

Dzisiaj podano do wiadomości publicznej nazwiska laureatów tegorocznej Nagrody Nobla. Jak już mamy być szczegółowi to nie ma „nagrody Nobla” jest Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla, ale, że się utarło mówić inaczej to co zrobisz.

 

W tym roku przyznano ją po raz 48 już, jeśli chodzi o dziedzinę nauk ekonomicznych. Do grona tak zacnych naukowców jak Friedrich Hayek , Milton Friendam  czy Jean Tirole dołączyło dzisiaj dwóch ekonomistów. Oliver Hart oraz Bengt Holmström. Ten pierwszy, z pochodzenia Brytyjczyk, działa na Harvardzie. Jego wspólnik, Fin, na znanym również amerykańskim MIT.

Nagrodę dostali za teorię kontaktu, która polega na wszelkich umowach w naszym życiu. Od tych o pracę po konstytucję. Jak widać ekonomia w XXI wieku to nie tylko liczby ale szersze spojrzenie społeczne. Potrzebna jest wiedza socjologiczna i psychologiczna by ją zrozumieć a następnie móc rozwijać. Nagrodzona praca mówi miedzy innymi o zarobkach prezesów wielkich przedsiębiorstw i poddaje w zastanowienie ich zasadność. Główne pytanie brzmi, czy za każdym razem jak firma osiągnie spory zysk, szefowi należy się premia albo podwyżka? Czy należy mu się nawet jeśli ten sukces finansowy nie jest mu zawdzięczany (jako przykład podano firmy naftowe gdzie cena ropy, a więc i zysk nie zależy od szefostwa)?

73dbaf6725ced5a01c269c27895b3f05